​Grabitje masive dhe të shtëna në Çikago

​Grabitje masive dhe të shtëna në Çikago

Një plaçkitje e rëndë ka ndodhur pasi një grup i armatosur realizoi një vjedhje në një zonë luksoze të hënen në Çakago, por më pastaj pasoi përballja me policinë.

Policia në Çikago ka deklaruar se 100 njerëz janë arrestuan dhe 13 oficerë u plagosën, po ashtu ka pasur përplasje të armatosur mes grupit plaçkitës dhe policisë, raporton USA TODAY, transmeton Insajderi.com.

“Kjo nuk ishte një protestë e organizuar. Ky ishte një incident i një krimi të pastër, “tha Brown për një konferencë për shtyp.

Pjesa më e madhe e incidentit ka ndodhur në Michigan Avenue, në një rreth luksoz pazar të njohur si Mile Magnificent.

Kjo vjedhje nuk po cilësohet si rebelim pas vrasjes së George Floyd, por si një krim tërësisht i planifikuar. /Insajderi.com/