Raportohet viktima nga konflikti në Kashmir mes Indisë dhe Pakistanit

Raportohet viktima nga konflikti në Kashmir mes Indisë dhe Pakistanit

Të paktën 10 civilë dhe pesë personel të sigurisë janë vrarë në bombardimet ndërkufitare midis Indisë dhe Pakistanit, në një nga ditët më vdekjeprurëse të këtij viti përgjatë kufirit të militarizuar rëndë duke ndarë rivalët e armatosur bërthamorë, thanë zyrtarët, transmeton Insajderi.

Zyrtarët indianë thanë se gjashtë civilë, tre ushtarë dhe një roje kufiri u vranë në anën e tyre.

Ushtria Pakistaneze tha se katër civilë dhe një ushtar u vranë nga pala pakistaneze.

Njëzet e dy të tjerë u plagosën në rajonin e Neelum Valley të Kashmirit të administruar nga Pakistani, i tha Al Jazeera një zyrtar i administratës civile pakistaneze.

“Vdekjet dhe dëmet po raportohen nga përtej Luginës së Neelum”, tha Safeer Butt, zyrtari, raporton Al Jazeera.

Ministria e Jashtme e Pakistanit ka thirrur një diplomat të lartë indian për të protestuar kundër vrasjeve në Kashmir të administruara nga Pakistani nga bombardimet indiane, sipas një deklarate.

Diplomati indian u thirr në Ministrinë e Jashtme në kryeqytetin pakistanez Islamabad për të “nënvizuar [e] se veprime të tilla të pakuptimta janë në shkelje të qartë të Mirëkuptimit të Armëpushimit 2003 dhe kundër të gjitha normave të vendosura humanitare dhe sjelljes profesionale ushtarake”, tha deklarata.

Një ditë më parë, të paktën një civil pakistanez, 55 vjeçari Muhammad Bashir, u vra për shkak të bombardimeve indiane në sektorin Rakhchikhri të Kashmirit të administruar nga Pakistani, rreth 80 km (50 milje) në juglindje të kryeqytetit rajonal Muzaffarabad.

Tre civilë të tjerë u plagosën në bombardimet indiane në fshatin Samni, afërsisht 150 km (93 milje) në juglindje të Muzaffarabad, tha Ministria e Jashtme e Pakistanit. /Insajderi.com