15 vjet nga vdekja e Ibrahim Rugovës

15 vjet nga vdekja e Ibrahim Rugovës

Më 21 janar kujtohet vdekja e presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugovës, njofton Insajderi.

Rugova u diagnostikua me një sëmundje të rëndë – e cila ia mori jetën brenda një periudhe të shkurtër.

Ai ishte themelues i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe e udhëhoqi këtë parti deri në vdekje.

Pas luftës arriti që t’i fitonte dy palë zgjedhje nacionale.

Lidhja Demokratike e Kosovës nga ora 10:00 do të bëjë homazhe tek varri i tij. /Insajderi.com