18 fëmijë humbin jetën pas një shpërthim zjarri në një shkollë në Kinë

18 fëmijë humbin jetën pas një shpërthim zjarri në një shkollë në Kinë

Të paktën 18 fëmijë vdiqën dhe 16 të tjerë u plagosën pasi një zjarr shpërtheu në një shkollë të arteve marciale në Kinë, transmeton Insajderi.

Shumica e viktimave thuhet se ishin nxënës të moshës midis shtatë dhe 16 vjeç që jetonin dhe studionin në Qendrën e Arteve Marciale ”Zhenxing” në provincën Henan, shkruan ‘BBC’.

Autoritetet lokale thanë së zjarri shpërtheu të premten në 03:00, por është e paqartë se si filloi.

Një person thuhet se është arrestuar, sipas një deklarate të shkurtër nga qeveria e qarkut Zhecheng e postuar në kanalin e saj zyrtar WeChat./Insajderi.com