32 persona të vdekur në një aksident të rëndë hekurudhor në Egjipt

32 persona të vdekur në një aksident të rëndë hekurudhor në Egjipt

Së paku 32 persona kanë mbetur të vdekur dhe 66 të tjerë janë lënduar gjatë së premtes së 26 marsit, si pasojë e përplasjes së dy trenave në jug të Egjiptit, transmeton Insajderi.

Kështu ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë e këtij vendi, e cila bën të ditur se ky është një ndër aksidentet më të rënda hekurudhore në këtë shtet.

Në deklaratë është thënë se dhjetëra ambulanca kanë shkuar shpejt në vendin e ngjarjes në provincën Sohag, rreth 460 kilometra në jug të kryeqytetit Kairo.

Egjipti është përballur me incidente të tilla hekurudhore në vjetët e fundit, për të cilat faji i është vënë infrastrukturës joadekuate.

Një nga aksidentet më të rënda ka ndodhur më 2002, kur 373 persona kanë vdekur si pasojë e zjarrit që është përhapur në një tren të mbingarkuar në Kairo. /Insajderi.com