5 të vdekur e 203 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

5 të vdekur e 203 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Në 24 orët e fundit në Shqipëri kanë vdekur pesë persona nga COVID-19, njofton Insajderi.

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar gjithashtu se nga 1351 testime kanë rezultuar 203 raste pozitive me SARS-COV2.

Ndërsa 87 persona janë shëruar, duke e çuar në 9762 numrin e të shëruarve në Shqipëri që nga fillimi i pandemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 68 raste në Tiranë, nga 17 raste në Fier, Korçë, 15 në Elbasan, 14 në Berat, 12 në Lezhë, 10 në Durrës, 9 në Lushnje, 6 në Pogradec, nga 5 raste në Vlorë, Sarandë, nga 3 raste në Gramsh, Kuçovë, nga 2 raste në Shkodër, Kurbin, Mirditë, Tepelenë, Roskovec, nga 1 rast në Krujë, Kavajë, Librazhd, Mat, Fushë-Arrëz, Selenicë, Bulqizë, Shijak, Vorë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 239 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka konfirmuar se nga data 15 tetor maska ose barriera mbrojtëse prej tekstili bëhet e detyrueshme edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit./Insajderi.com