53 marinarë supozohet se kanë vdekur pasi u gjet nëndetësja e mbytur në Indonezi

 53 marinarë supozohet se kanë vdekur pasi u gjet nëndetësja e mbytur në Indonezi

Zyrtarët indonezianë thonë se mbeturinat nga një nëndetëse e zhdukur u gjetën pasi anija u mbyt ndërsa shpresat për të shpëtuar 53 marinarë në bord u zbehën të shtunën, transmeton Insajderi.

Artikujt e vendosur përfshinin një shishe lubrifikant dhe një pajisje që mbron një silur, tha Air Marshall Hadi Tjahjanto, raporton Al Jazeera.

“Objektet e gjetura afër vendndodhjes së fundit të nëndetëses besohet të jenë pjesë të nëndetëses”, tha ai. “Këto objekte nuk do të dilnin kurrë nga nëndetësja nëse nuk do të kishte presion”.

Nëndetësja – njëra nga pesë nëndetëset që ka flota e Indonezisë – u zhduk të mërkurën gjatë ushtrimeve të drejtpërdrejta të trajnimit të siluruar në ishullin Bali të pushimeve indoneziane.

Shefi i marinës Yudo Margono tha të shtunën se ekipet e shpëtimit gjetën disa sende, duke përfshirë pjesë të një straightener torpedo, një shishe yndyre që besohet se përdorej për të vajosur periskopin dhe qilimat e lutjes nga nëndetësja. “Me provat autentike që kemi gjetur se besohet të jenë nga nëndetësja, ne tani kemi lëvizur nga faza e nën-humbjes në nën”, tha Margono.

Indonezia më parë e konsideroi nëndetësen që u zhduk në Bali si të zhdukur. Por tani zyrtarët deklaruan se nëndetësja u mbyt.

Autoritetet thanë se nuk kishte gjasa që të kishte pasur një shpërthim në bordin e nëndetëses, njoftoi Jessica Washington i Al Jazeera nga kryeqyteti indonezian Xhakarta.

“Në atë ngjarje [një shpërthim], ata do ta kishin dëgjuar atë deri tani në këtë fazë”, tha ajo, duke shtuar se autoritetet ishin ende duke shqyrtuar mundësitë për evakuime mjekësore. /Insajderi.com