915 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVD’19 në 24 orët e fundit

915 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVD’19 në 24 orët e fundit

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës se djeshme ka shqiptuar 915 gjoba për qytetarët që nuk kanë respektuar masat anti-covid, përcjell Insajderi.

Masat e vendosura nga Qeveria kanë për qellim parandalimin e përhapjes të virusit.

Në nenin 24 pika 5 të Ligjit për parandalimin e përhapjes së virusit, të gjithë ata të cilët nuk mbajnë maskë do të dënohen me 35 euro, thuhet në njoftimin e Policisë.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë në 24 orët e fundit janë regjistruar 599 raste të reja me COVID-19 dhe 17 raste të vdekjes./Insajderi.com