Afganistan: Zjarri i një cisterne vret shtatë persona dhe plagos 14 të tjerë në Kabul

Afganistan: Zjarri i një cisterne vret shtatë persona dhe plagos 14 të tjerë në Kabul

Një flakë që kaloi nëpër cisternat e karburantit në skajin verior të kryeqytetit afgan të Kabulit ka vrarë shtatë vetë dhe ka plagosur 14 të tjerë, transmeton Insajderi.

Hetuesit panë dhjetëra cisterna që digjen të dielën dhe një stacion benzine të kapur nga flakët që vrumbulluan nëpër zonë të shtunën vonë, tha zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Tariq Arian, raporton Al Jazeera.

Arian tha se autoritetet ende po hetonin se si filloi zjarri dhe nuk e dinin ende shkakun, por ai përjashtoi një “incident terrorist”. Erdhi në të njëjtën ditë që Shtetet e Bashkuara dhe NATO filluan zyrtarisht fazën përfundimtare të një tërheqje nga Afganistani, duke i dhënë fund një angazhimi ushtarak gati 20-vjeçar.

Të gjithë 2,500 deri në 3,500 ushtarë amerikanë dhe rreth 7,000 forca aleate të NATO-s do të jenë jashtë Afganistanit më së voni deri në 11 shtator, 20 vjetorin e sulmeve në SHBA që i sollën për herë të parë në vend.

Arian tha se zjarri filloi kur një shkëndijë ndezi një cisternë karburanti. Disa cisterna aty pranë u përfshinë shpejt, duke dërguar flakë gjigande dhe shtëllunga tymi në qiellin e natës para se zjarri të lëvizte në disa shtëpi dhe një stacion karburanti aty pranë. Disa struktura u shkatërruan dhe energjia elektrike në pjesën më të madhe të Kabulit, e cila zakonisht ka vetëm fuqi sporadike, u rrëzua.

Të plagosurit po trajtoheshin kryesisht për djegie në spitalet lokale. Drejtuesit e kamionëve bllokuan të dielën rrugën që të çon në zonë, duke kërkuar që qeveria të sigurojë kompensimin. /Insajderi.com