Aktorja damë e shumë filmave të famshëm ndërron jetë

Aktorja damë e shumë filmave të famshëm ndërron jetë

Aktorja damë Diana Rigg, e famshme për rolet përfshirë Emma Peel në seritë televizive The Avengers dhe Olenna Tyrell në Game of Thrones, ka vdekur në moshën 82 vjeçare, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Vajza e saj, aktorja Rachael Stirling, tha se ajo vdiq nga kanceri, pasi u diagnostikua në mars.

“Ajo i kaloi muajt e saj të fundit duke reflektuar me gëzim në jetën e saj të jashtëzakonshme, plot dashuri, të qeshura dhe një krenari të thellë në profesionin e saj,” shtoi ajo.

Damë Diana luajti gjithashtu gruan e vetme që u bë zonja James Bond.

Ajo luajti Tracy-in në filmin e vitit 1969 mbi Shërbimin Sekret të Madhërisë së saj.

Rolet e saj më të fundit përfshinin Dukeshën e Buccleuch në Victoria të ITV dhe Mrs. Pumphrey në adaptimin e ri të “All Creatures Great and Small” në Channel 5. /Insajderi.com