Akuza për sulm seksual – BAFTA pezullon çmimin e aktorit të njohur

Akuza për sulm seksual – BAFTA pezullon çmimin e aktorit të njohur

BAFTA ka thënë se ka pezulluar anëtarësimin e Noel Clarke dhe çmimin e fundit të kontributit në kinema pas sulmeve të shumta seksuale dhe pretendimeve të ngacmimit të shfaqura kundër aktorit, shkruan NME, transmeton Insajderi.

Clarke, i njohur për shkrimin, drejtimin dhe interpretimin në filmat e trilogjisë “Hood”, akuzohet nga 20 gra në një ekspozitë të botuar nga The Guardian për një larmi veprimesh të gabuara – nga ngacmimi i dyshuar te ngacmimet seksuale dhe kontaktet e padëshiruara seksuale.

Ai ka mohuar të gjitha pretendimet përmes avokatëve të tij, përveç një, duke pranuar që ai dikur të bënte komente të papërshtatshme për një grua për të cilën më vonë kërkoi falje.

Aktori, i cili është anëtar i BAFTA-s, mori çmimin e Kontributit të Shquar Britanik në Kinema, muajin e kaluar (11 Prill).

Sipas The Guardian, BAFTA ishte vënë në dijeni të akuzave kundër Clarke para se t’i jepnin çmimin, por morën vendimin për të vazhduar për shkak të mungesës së provave. /Insajderi.com