Alexey Navalny i Rusisë “asht e lëkurë” në paraqitjen e parë në gjykatë që nga greva e urisë në burg

Alexey Navalny i Rusisë “asht e lëkurë” në paraqitjen e parë në gjykatë që nga greva e urisë në burg

Lideri rus i burgosur i opozitës, Alexey Navalny, u paraqit në gjykatë të enjten për herë të parë pas grevës së urisë të cilën e mbajti për disa javë dhe dukej mjaft në gjendje të keqe.

Duke marrë pjesë në një seancë dëgjimore në një gjykatë në Moskë përmes një lidhjeje video nga një kompleks burgu dhjetëra milje larg kryeqytetit, kritiku i ashpër i Presidentit Vladimir Putin dukej “asht e lëkurë” pas një greve të fundit të urisë, shkruan CBS News, transmeton Insajderi.

Javën e kaluar politikani 44-vjeçar përfundoi grevën e tij të urisë tre-javore pasi më në fund u ekzaminua nga mjekë jashtë burgut pas javësh që kërkuan trajtim të pavarur mjekësor për një numër problemesh shëndetësore.

Seanca dëgjimore të enjten ishte në apelin e Navalny për dënimin e tij në shkurt për akuzat e shpifjes për fyerjen e një veterani rus të Luftës së Dytë Botërore. /Insajderi.com