Alternativa ka vetëm një kërkesë për t’u bërë pjesë e qeverisë

Alternativa ka vetëm një kërkesë për t’u bërë pjesë e qeverisë

Themeluesi i Alternativës, Ilir Deda, ka folur rreth krijimit të një qeverie gjithëpërfshirëse. Sipas Dedës një qeverie e tillë do të kishte kuptim por pa Partinë Demokratike të Kosovës.

“Një qeverie gjithëpërfshirëse pa PDK-në, mund të kishte kuptim por kjo qeveri e tillë gjithëpërfshirëse duhet ta kishte një afat të kufizuar gjithsesi pa PDK-në dhe duhet të merrte vesh për prioritetet të cilat duhet të realizonte dy vite të ardhshme”, u shpreh Deda për GazetaBlic.

Por Deda një ide të tillë nuk e sheh të realizueshme.“Duke i marrë parasysh qëndrimet e partive politike vështire që mund të arrihet një marrëveshje e tillë, pra një ide e tillë është e pa realizueshme”, tha ai.

Ndërkohe, gjatë ditës së sotme i nominuari për kryeministër nga koalicioni parazgjedhor PDK-AAK-NISMA, Ramush Haradinaj ka thënë se seanca e nesërme konstituive mund të shtyhet.

“Jemi duke bërë përpjeke që nesër të jemi në seancë por, ekziston mundësia reale që as nesër të mos mund të fillojmë”, ka thënë ai në një konferencë për media.

Vazhdimi i seancës konstituive është thirrur nga kryesuesi i Kuvendit të Kosovës Adem Mikullovci. Seanca do të mbahet të enjten në ora 10:00.