Amazon ka paditur dy blogerë për shitjen e produkteve falso të markave botërore të modës

Amazon ka paditur dy blogerë për shitjen e produkteve falso të markave botërore të modës

Amazon po ndërmerr veprime ligjore kundër dy influencuesve që përdorën platformën për të shitur produkte fals duke pretenduar që janë origjinale. Kelly Fitzpatrick dhe Sabrina Kelly-Krejci akuzohen për lidhje me një numër të shitësve të palëve të treta për të reklamuar, promovuar dhe lehtësuar shitjen e mallrave të rreme nga Dior, Gucci dhe Chanel, dhe duke përdorur llogaritë e tyre personale në Instagram për të reklamoni dhe promovuar stilet e falsifikuara.

Sipas Amazon, Fitzpatrick dhe Kelly-Krejci dolën me një skemë që arriti të shmangte sistemet e zbulimit të falsifikimit të platformës. Duke postuar imazhe të artikullit të stilistit pranë një stili më gjenerik në historitë e tyre IG, çifti i udhëzoi ndjekësit të blinin përmes një link lidhje të fshehur e cila i çoi ata në një listë në Amazon. Pas marrjes së një porosie për artikullin gjenerik, shitësit më pas dërgonin produktin e falsifikuar.

Uebfaqja e Fitzpatrick, Stylee dhe Grace, përshkroi procesin në mënyrë të plotë, duke shpjeguar se duke ndjekur lidhjen e fshehur ‘ju porosisni një produkt të caktuar që nuk duket aspak si ai që u reklamua. Amazon përpunoi atë që po ndodhte kur porositi një numër artikujsh dhe mori produkte falso të stilistëve në vend të produktit që reklamohej.

Më parë pjesë e iniciativës Amazon Associates, e cila ofron një përqindje të shitjeve për ata që reklamojnë dhe lidhen me produktet e saj në tregun e Amazon, Fitzpatrick u hoq më pas nga programi kur kompania kuptoi se çfarë po ndodhte. Tani Amazon po kërkon dëmshpërblim nga të dy ndikuesit dhe po bën presion për një urdhër që do t’i ndalonte ata nga shitja ose promovimi i ndonjë sendi të shitur në sit. Që nga java e kaluar, të dy Fitzpatrick dhe Kelly-Krejci ishin ende duke ndarë lidhje të fshehura për produktet e eliminuara në kanalet e tyre të mediave sociale, pretendon CNBC.

Produktet e falsifikuara aktualisht janë një problem i përhapur në Amazon, me kompaninë së fundmi duke bashkuar forcat me Valentino për të goditur falsifikimet e stilistëve. Në fillim të këtij viti, të dy ngritën një proces të përbashkët gjyqësor kundër Kaitlyn Pan Group me bazë në NY, i cili pretendohet se kopjoi këpucët nënshkruese të Valentino Rockstud dhe i shiti ato në platformë si modelin e vet./Insajderi.com

Dazed Magazine