Ambasada e SHBA-së kundër organizimeve të qeverisë jashtë Kosovës: Paratë e taksapaguesve të shpenzohen këtu

Ambasada e SHBA-së kundër organizimeve të qeverisë jashtë Kosovës: Paratë e taksapaguesve të shpenzohen këtu

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë thotë se paratë e taksapaguesve të Kosovës duhet të shpenzohen brenda vendit, njofton Insajderi.

Këtë deklaratë Ambasada Amerikane e lëshoi me anë të një postimi në llogarinë zyrtare në Twitter, derisa foli për organizimet e qeverisë që bëhen jashtë Kosovës.

Në këtë njoftim, Ambasada e SHBA-së në Prishtinë ka thënë se kundërshton mbledhjet e qeverisë së Kosovës që bëhen jashtë territorit të Kosovës.

Tutje u bë thirrje të ndalet kjo praktikë, si dhe organizimet të bëhen përbrenda territorit të Kosovës, pasi që bizneset këtu janë në vështirësi dhe kanë nevojë që paratë e taksapaguesve të shpenzohen aty.

“Ne kemi kundërshtuar prej kohësh mbajtjen e mbledhjeve të qeverisë së Kosovës jashtë Kosovës dhe i përgëzojmë udhëheqësit institucionalë që po punojnë për të ndaluar këtë praktikë të kotë. Sektori i turizmit është duke çaluar. Nëpunësit publikë duhet të shpenzojnë paratë e taksapaguesve në Kosovë”, thuhet në postimin e ambasadës. /Insajderi.com