fbpx

Ambasadori i Gjermanisë thumbon PDK-në pas publikimit të fotografisë nga Flora Brovina

Ambasadori i Gjermanisë thumbon PDK-në pas publikimit të fotografisë nga Flora Brovina

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, ka përkrahur protestën e sotme të mbajtur pas skandalit me fotografinë false që publikoi deputetja e PDK-së, Flora Brovina, e ku thoshte se janë pamje të dhunimit të një gruaje gjatë luftës në Kosovë.

Fotografia që Brovina prezentoi në Kuvend doli të jetë një skenë nga një film pornografik, e shoqëria civile organizua protestë për keqpërdorimin nga politika të tragjedive të të mbijetuarave seksuale gjatë luftës.

Ambasadori gjerman thotë se e përkrah fuqishëm protestën e sotme dhe se askush nuk duhet të provojë të përfitojë politikisht.

“Përkrahim fuqishëm mesazhin e protestës së sotme në Prishtinë: Fati i viktimave të luftës, e sidomos të mbijetuarve nga dhuna seksuale nuk duhet të keqpërdorët për arritje partiake dhe politike. Respekti për ato që vuajtën është i pari”, ka shkruar Heldt në Tëitter.

Më 8 mars të këtij viti, ambasadori gjerman Christian Heldt ishte pjesëmarrës në sponsorizmin e konferencës: T’i japim zë të mbijetuarve të dhunës seksuale në konfliktin në Kosovë bashkë me fondancionin Jahjaga.