Angola: Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Luanda rritet në 24 viktima, mijëra persona të zhvendosur nga kryeqyteti

Angola: Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Luanda rritet në 24 viktima, mijëra persona të zhvendosur nga kryeqyteti

Numri i të vdekurve nga një stuhi e rrëmbyeshme që goditi kryeqytetin e Angolës, Luanda, këtë javë është rritur në 24, me më shumë se 2,000 shtëpi të përmbytura, sipas zyrtarëve, transmeton Insajderi.

Stuhia me orë të tëra goditi qytetin bregdetar të hënën, duke shkaktuar përmbytje të menjëhershme që shembën ndërtesa dhe çuan pemë dhe makina, raporton Al Jazeera.

“Numri i vdekjeve është rritur nga 14 në 24”, tha qeveria provinciale e Luanda në një deklaratë të mërkurën vonë pasdite.

Të paktën 2,344 shtëpi u përmbytën dhe 60 u shembën, shtoi ai, sipas agjencisë së lajmeve AFP. Një total prej 11,745 njerëz janë prekur.

Katër qendra shëndetësore, katër ura dhe 14 shkolla ishin gjithashtu nën ujë.

Rrënojat u shpërndanë përgjatë rrugëve të Luandës të martën ndërsa banorët morën një vlerësim të dëmeve të shkaktuara një ditë më parë, duke kaluar nëpër copa toke të mbushura me ujë. Disa shtëpi kishin çati të zhveshura dhe mure të tullave të prishura. Në atë kohë, agjencia kombëtare tha që përmbytjet e mëdha kishin zhvendosur rreth 8,000 njerëz.

Reshjet e mëdha të shiut nuk janë të pazakonta në Angola gjatë sezonit të shirave. Dyzet e një njerëz vdiqën dhe më shumë se 300 shtëpi u shkatërruan nga përmbytja në janar të vitit të kaluar, duke prekur më shumë se 2,000 familje. /Insajderi.com