Anija gjigante humbet kontrollin pas stuhisë

Anija gjigante humbet kontrollin pas stuhisë

Një anije italiane kishte vetëm disa sekonda për të pësuar akident në një port të Venecias pasi kapiteni duket se kishte humbur kontrollin e anijes gjatë një stuhie të rëndë.

I shqetësuar nga pamja e dobët, shiu i fortë dhe erërat e forta, “Costa Deliziosa” humbi kontrollin duke u përplasur në një anije më të vogël të dielën.

Anija gjigante nuk ishte në gjendje të shmangte goditjen e një anijeje më të vogël të ankoruar në brigjet e Sete Martirit.

Video u realizuar nga një bar në skelë, ku tregon anijen që duket se drejtohej drejt bregut.

Anëtarët e ekuipazhit u dërguan të intervenojnë për personat që ishin në anije gjatë incidentit të gozhdë-gërvishtjeve. Ministri italian i Infrastrukturës dhe Transportit, Danilo Toninelli ka urdhëruar një inspektim, ndërsa prokuroria e qytetit po shqyrton incidentin.

Një zëdhënës i Costa Cruises tha MailOnline se anija ishte në gjendje të vazhdonte rrugën e saj të planifikuar. Incidenti vjen vetëm një muaj pasi operacioni MSC Opera 13-katësh u rrëzua në një skelë të qytetit dhe anije turistike të lumit në kanalin e Giudecca, duke lënduar pesë persona.

Përplasja rigjykoi thirrjet për ndalimin e anijeve në lundrim në Venecia, gjë që ka provuar të jetë një çështje e diskutueshme në qytetin turistik të mbushur me njerëz.