Anne Hathaway reagon ndaj kritikave të filmit The Witches

Anne Hathaway reagon ndaj kritikave të filmit The Witches

Anne Hathaway ka kërkuar falje pas kritikave në lidhje me përshkrimin e duarve të karakterit të saj në filmin The Witches.

Ka pasur një reagim të madh ndaj adaptimit të fundit të librit të Roald Dahl në 1983 i cili paraqet Hathaway si Magjistarja e Lartë, e cila ka tre gishta të zgjatur në secilën dorë.

Romani dhe filmi i vitit 1990 me protagonist Anjelica Huston portretizuan shtrigat me pesë gishta dhe prodhuesit e filmit të ri janë akuzuar si të pandjeshëm ndaj personave me aftësi të kufizuara.

Notarja britanike e Para, Amy Marren ishte midis atyre që kritikuan versionin e regjisorit Robert Zemeckis, duke thënë se përshkrimi i duarve të shtrigave mund të ishte i dëmshëm për njerëzit, e veçanërisht fëmijët – me dëmtime të gjymtyrëve.

Fituesja e Çmimit të Akademisë Hathaway tani i është bashkuar studios Warner Bros në kërkim falje dhe tha “tani që di më mirë premtoj se do të bëj më mirë”.

Ajo shtoi: “Unë veçanërisht dua të them që më vjen keq për fëmijët me dallime në gjymtyrë: tani që e di më mirë premtoj se do të bëj më mirë.

“Dhe unë i detyrohem një ndjesë të veçantë secilit që ju do ashtu sa unë i dua vetë fëmijët e mi: Më vjen keq që e bëra familjen tënde të ndihej keq”.

Hathaway gjithashtu ndau një video nga Lucky Fin Project, një organizatë që mbështet ata me ndryshime në gjymtyrë./Insajderi.com

Mirror