Aroma e trupit tonë ndryshon ndërsa plakemi – Pse ndodh kjo?

Aroma e trupit tonë ndryshon ndërsa plakemi – Pse ndodh kjo?

Aroma e trupit tonë gjithmonë ndryshon ndërsa plakemi për shkak të shëndetit tonë, ilaçeve që marrim, dietës sonë dhe ndryshimeve tona hormonale, ndër të tjera, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Lexoni më poshtë arsyet kryesore pse ndodhë ky ndryshim i trupit tonë.

Disa sëmundje ndikojnë në aromën e trupit tonë.

Ndërsa plakemi, ka më shumë të ngjarë të kemi probleme shëndetësore. Dhe disa sëmundje si diabeti mund të ndryshojnë mënyrën e nuhatjes, pa marrë parasysh moshën tonë. Diabeti është i njohur për aromën e tij frutash dhe shurupi pasi trupat tanë krijojnë një sasi të madhe të ketonit.

Sëmundje të tjera dihet që ndryshojnë aromën e trupit tonë, si hipertiroidizmi dhe sëmundjet e mëlçisë.

Plakja e lëkurës.

Lëkura jonë krijon më shumë acide yndyrore sa më shumë plakemi, të cilat nganjëherë quhen “aroma e të moshuarve”.

Kur këto acide yndyrore takojnë ajrin, ato rrisin një kimikat të njohur për erën e tij të thartë, të gaztë dhe të yndyrshme: 2-joenenale. Pra, “aromat e të moshuarve” janë të vërteta, pasi aroma e lëkurës së tyre në të vërtetë ndryshon.

Hormonet.

Mund të mos e vërejmë, por hormonet e trupit tonë ndryshojnë shpesh, veçanërisht kur njerëzit kanë menstruacione dhe përjetojnë menopauzë.

Një studim madje na tregon se burrat i konsiderojnë gratë ovuluese më tërheqëse për shkak të erës së tyre të trupit!

Ndryshime të tjera hormonale si puberteti dhe stresi i lartë gjithashtu mund të ndryshojnë mënyrën e nuhatjes gjatë gjithë jetës sonë.

Marrja e disa ilaçeve të caktuara.

Disa suplemente dhe ilaçe, si ilaçet kundër depresionit, mund të ndryshojnë aromën tonë kur i marrim. Për shkak se ato na bëjnë të djersitemi më shumë nga gjëndrat apokrine në sqetulla dhe ijë, aroma e trupit tonë ndryshon. Ndërsa djersa përzihet me bakteret tona të lëkurës krijon një erë të fortë të trupit. /Insajderi.com