Arrestimi i gazetarit bjellorus, Putin bisedon me Lukashenkon

Arrestimi i gazetarit bjellorus, Putin bisedon me Lukashenkon

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka hedhur poshtë zemërimin perëndimor për devijimin e një avioni Ryanair në kryeqytetin e Bjellorusisë nga ku u kapën një gazetar 26 vjeçar dhe e dashura e tij.

Gjatë bisedimeve në qytetin turistik rus të Soçit, Putin dhe homologu i tij Bjellorus Alexander Lukashenko folën për “një derdhje emocionesh”.

Bashkimi Evropian që atëherë ka nxitur linjat ajrore me bazë në Evropë të shmangin hapësirën ajrore Bjelloruse.

Ata kanë kërkuar lirimin e Roman Protasevich dhe Sofia Sapega, raporton BBC.

Dyshja po fluturonte nga Athina në Vilnius, dy kryeqytetet e BE, të dielën e kaluar, kur një avion luftarak u përplas mbi Bjellorusi për të shoqëruar avionin e tyre për t’u ulur në aeroportin e Minsk për shkak të një kërcënimi për bombë që doli të ishte e rremë. /Insajderi.com