Arrestohen qindra gra në protestat opozitare në Bjellorusi, në mesin e tyre edhe një 73 vjeçare

Arrestohen qindra gra në protestat opozitare në Bjellorusi, në mesin e tyre edhe një 73 vjeçare

Policia e Bjellorusisë ka arrestuar qindra gra në kryeqytetin Minsk të cilat ishin bashkuar me një marshim duke kërkuar që presidenti i kontestuar, Alexander Lukashenko, të japë dorëheqjen.

Burra me uniforma jeshile dhe rrokulla të zeza rrethuan protestueset që bërtisnin “Vetëm frikacakët rrahin gratë!”, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Midis të ndaluarve ishte Nina Bahinskaya, një stërgjyshe 73-vjeçare e cila është bërë një ikonë e lëvizjes protestuese.

Protesta masive pritet të dielën e gjashtë radhazi për ato që u panë gjerësisht si zgjedhje të manipuluara.

Presidenti Lukashenko, i cili ka drejtuar Bjellorusinë për 26 vjet, pretendoi një fitore dërrmuese në sondazhin e 9 gushtit, por një goditje brutale e protestave fillestare kundër rezultatit vetëm nxiti zemërimin e popullit. /Insajderi.com