Arrestohet Albin Kurti

24.11.2017 10:17
Arrestohet Albin Kurti

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti është arrestuar nga Policia e Kosovës në bazë të urdhërarrestit të lëshuar ndaj tij për rastin e gazit lotsjellës.

Kurti është arrestuar derisa po hynte në objektin e Kuvendit të Kosovës për vazhdimin e seancës.

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë tentuar që ta pengojnë policinë për ta arrestuar liderin e tyre ndërsa në përgjigje ndaj këtyre përpjekjeve policia kanë hedhur sprej ndaj tyre.

Policia po ashtu  urdhërarrest ka edhe ndaj dy deputeteve tjera të VV-së, Albulena Haxhiu dhe Donika Kadaj-Bujupi. Urdhërarresti u lëshua nga gjykatësi Beqir Kalludra ditë më parë.