Asgjësohet grupi shqiptar që trafikonte heroinë në ishullin grek

Asgjësohet grupi shqiptar që trafikonte heroinë në ishullin grek

Policia greke ka asgjësuar një grup kriminal të përbërë tërësisht nga shtetas shqiptarë, që trafikonte sasia të mëdha droge në ishullin e Lesvos.

Prangat u janë kaluar tre shtetasve shqiptarë, me moshë 28, 33 dhe 36 vjeç, ndërsa një bashkatdhetar i tyre 42 vjeçar, që vuan dënimin në një nga burgjet e Greqisë, është identifikuar si kreu i grupit.

Grupi e kishte filluar veprimtarinë prej të paktën pesë muajsh, me qëllim trafikimin e sasirave të kanabisit dhe më shumë të heroinës në tregun e ishullit.

Drogën e sillte nga Athina duke udhëtuar me traget, anëtari më i ri i gripit, me moshë 28 vjeç.

Mirëpo herën e fundit, automjeti që kishte mbërritur nga Pireu në portin e Lesvos, nuk arriti të shkonte në destinacion. Në një nga rrugët sekondare të ishullit mjeti që drejtohej nga 36 vjeçari e që kishte si bashkudhëtar edhe 33 vjeçarin, u ndalua nga policia në një nga rrugët sekondare.

Brenda mjetit u gjetën dy paketa që përmbanin 1,03 kliogramë heroinë.

Gjetë kontrollit në një banesë të braktisur që shërbente për fshehjen e drogë, u gjetën dhe u sekuestruan një shumë parash prej 1.065 euro, 4 telefona celularë dhe 4 karta sim, si dhe një enë plastike me mbetje kanabisi.