Atentatet, rrëzimet e avionëve dhe mbidozat: Brenda tragjedisë së familjes Kennedy

Atentatet, rrëzimet e avionëve dhe mbidozat: Brenda tragjedisë së familjes Kennedy

Mbesa e të ndjerit Robert F. Kennedy Saoirse Kennedy Hill vdiq në moshën 22 vjeçare nga një mbidozë më 1 gusht të vitit 2019, njofton Insajderi.

Saoirse Kennedy Hill: Latest of Kennedys to reveal struggles

Vdekja e Kennedy Hill është viktima e fundit në atë që shumë e quajnë ‘mallkimin e familjes Kennedy’.

John F. Kennedy, pa dyshim më i popullarizuari në familjen Kennedy, ishte presidenti i 33-të. Ai dhe gruaja e tij Jacqueline përjetuan humbjen e Patrick-ut të tyre të porsalindur në gusht 1963, vetëm 39 orë pas lindjes së tij. Muaj më vonë, në 22 nëntor 1963, në mes të fushatës së JFK për një mandat të dytë, ai u vra ndërsa udhëtonte me një motor në Qendrën e Dallas, Texas.

Robert F. Kennedy u vra gjithashtu. Menjëherë pas fitoreve të dyfishta në zgjedhjet fillestare të Kalifornisë dhe Dakotës së Jugut për nominimin për President të Shteteve të Bashkuara, ai u qëllua dhe u vra më 6 qershor 1968 në moshën 42 vjeçare.

Joseph Kennedy Jr ishte i pari nga familja Kennedy që humbi jetën tragjikisht. Togeri i Marinës Amerikane shërbeu në Luftën e Dytë Botërore. Ai vdiq ndërsa shërbente si pilot bombardues patrullimi në tokë në një mision tepër sekret.

Motra e JFK-së Kathleen Kennedy vdiq gjatë rrugës për në Francë për të vizituar babanë e saj në Kanë. Ajo dyshohet se kishte pasur një lidhje që rezultoi që nëna e saj ta përjashtonte dhe kërkoi ndihmën e babait të saj për t’i rikthyer gjërat në rrugën e duhur. Kur piloti këmbënguli që kushtet e turbullta të motit e kishin bërë të pasigurt ngritjen, i dashuri i saj këmbënguli që ata të largoheshin me kohë. Aeroplani u rrëzua gjatë një stuhie, duke vrarë Kathleen, të dashurin e saj, pilotin dhe një navigator.

Djali i Robert F. Kennedy, David jetoi një jetë të trazuar, veçanërisht pas vrasjes së babait të tij. Si një adoleshent, ai gati sa u mbyt në Oqeanin Paqësor, por ishte varësia e tij ndaj heroinës dhe alkoolit që do t’i merrte jetën përfundimisht. Në vitin 1979, ai u shtrua në spital në Norfolk, Mass., Për trajtimin e një infeksioni të rrallë të zemrës të njohur si endokardit bakterial, i cili ndonjëherë shoqërohet me abuzim me narkotikët. Mes një fundjave me familjen Kennedy në Florida, ai u gjet i vdekur nga një mbidozë e kokainës në dhomën e tij të hotelit.

Michael Kennedy, djali i senatorit të ndjerë Robert F. Kennedy dhe Ethel, ishte 39 vjeçar kur vdiq në një aksident me ski në Aspen në prag të Vitit të Ri 1997. Autoritetet e Sherifit të Qarkut Pitkin thanë se ai u përplas me një pemë dhe nuk u përgjigj ndaj kujdesit intensiv.

Senatori Edward Kennedy ishte trashëgimtari i familjes Kennedy sapo vëllezërit e tij më të vjetër John dhe Robert u vranë. Karriera e tij 40-vjeçare në Senat, në shumë mënyra, u frymëzua nga vendimi i JFK për të kandiduar për President. Me ngjitjen e vëllait të tij, ai vrapoi dhe mori rolin e vëllezërve të tij. Por një skandal i vitit 1969 ndoqi karrierën e tij politike. Ted doli nga një festë me Mary Jo Kopechne. Teksa po jepte makinës ai ra në një pellg. Edhe pse ishte në gjendje të shpëtonte nga automjeti, ai pretendoi se nuk ishte në gjendje ta shpëtonte atë dhe u largua nga vendi i ngjarjes. Ai u shpall fajtor për një akuzë për largimin nga vendi i një aksidenti.

John F. Kennedy Jr., gruaja e tij Carolyn Bessette dhe kunata e tij Lauren Bessette ishin rrugës për në dasmën e kushëririt të tij Rory në një aeroplan të vogël të pilotuar nga JFK dhe djali i Jackie O në korrik 1999. JFK Jr mohoi ndihmën e një instruktor fluturimi dhe vazhdoi të fluturonte pavarësisht mungesës së tij të trajnimit. Ai u përplas në Oqeanin Atlantik pranë Martha’s Vineyard. Pesë ditë më vonë, një aparat fotografik nënujor gjeti rrënojat dhe gjeti trupat e John, Carolyn dhe Lauren ende të lidhur në ulëset e tyre.

Në vitin 2011, Kara Kennedy, më e madhja i fëmijëve të Ted Kennedy, vdiq nga një sulm në zemër ndërsa po punonte në një klub shëndetësor në zonën e DC. Ajo më parë kishte luftuar me kancerin e mushkërive dhe iu nënshtrua një operacioni për të hequr një tumor malinj. /Insajderi.com

Burimi: Radar Online