Australia e fajëson Turqinë për arratisje të xhihadistëve

Ministrja australiane e jashtme Marise Payne ka thënë se vetëm Turqia është përgjegjëse për arratisje të luftëtarëve të Shtetit Islamik nga burgu në Siri.

Australia e fajëson Turqinë për arratisje të xhihadistëve

Payne ka folur në Senatin australian pasi qindra luftëtarë të Shtetit Islamik dhe anëtarët e familjeve të tyre dje ishin arratisur nga qendra e paraburgimit gjatë luftimeve të forcave turke me kurdët.

Deputetët opozitarë pretendojnë se ofensiva turke në Siri është mundësuar me vendimin e Shtëpisë së Bardhë t’i tërheqë ushtarët amerikanë nga veriu i Sirisë. Mirëpo, shefja e diplomacisë nuk i ka fajësuar SHBA.

“Turqia është plotësisht përgjegjëse për aksionet e ushtrisë së saj dhe formacioneve paraushtarake të cilat punojnë për të”, ka pretenduar Payne.

Ajo ka shtuar se Turqia është përgjegjëse për vuajtjet humanitare të shkaktuara me operacionet e saja ushtarake”, si dhe për arratisjen e xhihadistëve nga burgu./Insajderi.com.