Autoritetet amerikane përmendin 10 viktima, të dyshuar për të shtënat në Kolorado

Autoritetet amerikane përmendin 10 viktima, të dyshuar për të shtënat në Kolorado

Një 21-vjeçar përballet me 10 akuza për vrasje në lidhje me të shtënat masive të hënën në një dyqan ushqimesh në qytetin amerikan të Boulder, Colorado, thanë autoritetet lokale gjatë një konference për shtyp të martën ndërsa presidenti Joe Biden bëri thirrje për rregulla më të rrepta për armët, transmeton Insajderi.

Biden u dërgoi ngushëllimet e tij viktimave të sulmit të së hënës nga ai që duket të jetë një i armatosur i vetëm dhe i kërkoi Kongresit të bënte më shumë për të rregulluar armët, raporton Al Jazeera.

“Unë i nxis kolegët e mi në Dhomë dhe Senat të veprojnë. Ne mund të ndalojmë armët sulmuese dhe revistat me kapacitet të lartë në këtë vend”, tha ai të martën në Shtëpinë e Bardhë.

Ligjvënësit amerikanë kanë premtuar të adresojnë dhunën me armë. Nënpresidentja Kamala Harris, i quajti të shtënat ‘tragjike’. “Absolutisht hutuese, janë 10 njerëz që kalojnë rreth tre ditë duke jetuar jetën e tyre, duke mos shqetësuar askënd. Një oficer policie që po kryen detyrat e tij, dhe me shumë guxim dhe heroizëm”, Harris duke folur në Shtëpinë e Bardhë të martën përpara fjalës së Biden.

10 viktimat u emëruan në konferencën për shtyp të Boulder, Denny Strong, 20 vjeç, Nevin Stanisic, 23 vjeç, Rikki Olds, 25 vjeç, Tralona Bartkowiak, 49 vjeç, Suzanne Fountain, 59 vjeç, Teri Leiker, 51 vjeç, Eric Talley, 51 vjeç, Kevin Mahoney, 61 vjeç, Lynn Murray, 62 vjeç dhe Jody Waters, 65 vjeç. Eric Talley ishte një veteran 11-vjeçar i forcës policore Boulder. Talley ishte babai i shtatë fëmijëve dhe kohët e fundit kishte kërkuar një punë më pak të rrezikshme, sipas një deklarate të lëshuar nga babai i tij. /Insajderi.com