BE bisedon me shtetet anëtare për dialogun Kosovë-Serbi

BE bisedon me shtetet anëtare për dialogun Kosovë-Serbi

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar takime me zyrtarë të shteteve të BE-së.

Ai është takuar me ministrin e Jashtëm të Finlandës, Pekka Haavisto si dhe me Sekretarin e Çekisë për çështjet evropiane.

Lajçak, tha se ishte shenjë e qartë se Bashkimi Evropian është i interesuar për Ballkanin Perëndimor dhe për ta mbështetur dialogun Kosovë-Serbi.

Kosova dhe Serbia kanë shtuar takimet intensive në mes tyre në Uashington e Bruksel.

“Sot, unë vazhdova diskutimet e djeshme me Ministrin e Jashtëm të Flamurit të Finlandës dhe Sekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane të Flamurit të Republikës Çeke.  Ditët e fundit ishin një shenjë e qartë se Flamuri i Bashkimit Evropian është shumë i interesuar në Ballkanin Perëndimor dhe mbështet fuqimisht Flamurin e Dialogut Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga Bashkimi Evropian”, ka shkruar Lajçak. /Insajderi.com