BE-ja kritikon miratimin e “nxituar” të Mbretërisë së Bashkuar ndaj vaksinës së COVID-19

BE-ja kritikon miratimin e “nxituar” të Mbretërisë së Bashkuar ndaj vaksinës së COVID-19

Rregullatorët evropianë kanë dhënë kujdes mbi lëvizjen e Mbretërisë së Bashkuar për të aprovuar vaksinën COVID-19 të Pfizer-BioNTech për përdorim të gjerë, duke thënë se procesi i tyre më i gjatë i miratimit ishte më i sigurt, transmeton Insajderi.

Në një deklaratë të pazakontë të hapur, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), e cila është përgjegjëse për miratimin e vaksinave COVID-19 për Bashkimin Evropian, tha se procedura e saj më e gjatë e aprovimit ishte më e përshtatshme pasi bazohej në më shumë prova dhe kërkonte më shumë kontrolle sesa urgjenca procedurat e zgjedhur nga Mbretëria e Bashkuar, raporton Al Jazeera.

Agjencia tha të martën se do të vendoste deri më 29 dhjetor nëse do të autorizonte përkohësisht vaksinën nga prodhuesi i barnave amerikane Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech.

Një zëdhënës i Komisionit Evropian, ekzekutivi i BE-së, tha se procedura e EMA ishte “mekanizmi rregullues më efektiv për t’u dhënë të gjithë qytetarëve të BE-së qasjen në një vaksinë të sigurt dhe efektive”, pasi ajo ishte bazuar në më shumë prova.

Komentet e EMA erdhën disa orë pasi Mbretëria e Bashkuar u bë vendi i parë në botë që miratoi ilaçin e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech për përdorim.

Ligjvënësit evropianë gjithashtu vlerësuan çështjen, me ministrin italian të Shëndetësisë Roberto Speranza që i tha parlamentit të vendit se ai do të kërkonte që EMA të vazhdojë të mbajë “shiritin e mbikëqyrjes shumë të lartë” në lidhje me miratimin e mundshëm të vaksinave. “Kur vaksina do të administrohet tek njerëzit, sigurisht që do të duhet të jetë një vaksinë e sigurt, por do të duhet të jetë një vaksinë efektive”, tha Speranza.

Peter Liese, një ligjvënës i BE-së dhe anëtar i partisë së Bashkimit Demokristian të Kancelares Angela Merkel, goditi me një ton më të fortë, duke thënë se ai e konsideroi miratimin e MHRA si “problematik”.

“Unë rekomandoj që vendet anëtare të BE të mos e përsërisin procesin në të njëjtën mënyrë”, tha Liese. “Disa javë ekzaminim të hollësishëm nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) është më e mirë se një autorizim i nxituar i marketingut të një vaksine të nxituar”. /Insajderi.com