Berlin: Plagosen katër persona me armë zjarri

Berlin: Plagosen katër persona me armë zjarri

Katër persona u plagosën nga një e shtënë në kryeqytetin gjerman, Berlin, në orët e para të së shtunës, tha policia, duke shtuar se ishte duke u kërkuar për sulmuesit e paidentifikuar që u larguan nga vendi i ngjarjes, transmeton Insajderi.

Një zëdhënëse e policisë tha se katër të plagosurit u dërguan në spital pas grindjes që përfshiu disa njerëz në rrethin Kreuzberg, duke shtuar se nuk kishte asnjë tregues të një motivi politik, raporton Al Jazeera.

Oficerët e armatosur të policisë po kontrollonin zonën pranë selisë së Partisë Social Demokrate të Gjermanisë (SPD), në këmbë dhe me helikopter.

Tre nga të plagosurit u gjetën në një rrugë me pemë, i katërti u tërhoq nga një kanal në zonë dhe me sa duket kishte pësuar një dëmtim në këmbë.

Të shtënat masive janë një dukuri e rrallë në Gjermani.

Në tetor të vitit të kaluar, një sulmues i ekstremit të djathtë qëlloi dhe vrau dy njerëz në qytetin lindor të Halle pasi u përpoq të hynte në një sinagogë të mbushur me armë të bëra në shtëpi.

Në korrik 2016, një adoleshent përdori një pistoletë të blerë në mënyrë të paligjshme në internet për të vrarë nëntë njerëz në një zbavitje në një qendër tregtare në Mynih, para se ta kthente armën mbi vete.

Kohët e fundit kishte një sulm nga rreth 10 burra në një apartament në katin përdhes dhe një makinë në Kreuzberg pasi u qëllua një 29 vjeçar. /Insajderi.com