Biden e quan “abuzim të pushtetit” nxitimin e Trump-it për emërimi në Gjykatën e lartë

Biden e quan “abuzim të pushtetit” nxitimin e Trump-it për emërimi në Gjykatën e lartë

Përpjekjet e presidentit amerikan, Donald Trump, për të zëvendësuar gjyqtaren e Gjykatës së Lartë, Ruth Bader Ginsburg para zgjedhjeve presidenciale është një “abuzim i pushtetit”, ka thënë rivali i tij demokrat Joe Biden.

Trump ka thënë se ai do të nominojë javën e ardhshme një grua për të zëvendësuar drejtësinë e kahershme liberale.

Ginsburg, një ikonë liberale dhe mbajtëse e standardeve feministe, vdiq të premten në moshën 87 vjeç.

Demokratët kanë frikë se Republikanët do të votojnë me nxitim për ta pasur një gjyqtare konservatore për dekada në gjykatën më të lartë të vendit, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Bilanci ideologjik i gjykatës me nëntë anëtarë është thelbësor për vendimet e saj mbi çështjet më të rëndësishme në ligjin e SHBA.

Gjatë një fjalimi në Qendrën Kushtetuese në Filadelfia të Dielën, Biden tha se presidenti “e bëri të qartë se kjo ka të bëjë me pushtetin, e pastër dhe e thjeshtë”.

“Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara lejon Amerikanët shansin për t’u dëgjuar – dhe zëri i tyre duhet të dëgjohet … ata duhet ta bëjnë të qartë, ata nuk do të qëndrojnë për këtë abuzim të pushtetit,” tha ai. /Insajderi.com