Biden emëron drejtor të CIA-s, diplomatin e vjetër amerikan

Biden emëron drejtor të CIA-s, diplomatin e vjetër amerikan

Presidenti i zgjedhur amerian, Joe Biden, do të caktojë ish-diplomatin William Burns për të udhëhequr CIA-n, transmeton Insajderi.

Kështu është bërë e ditur nga ekipi i tij gjatë së hënës, e që demokratët garojnë për të vendosur një ekip të sigurisë kombëtare para inaugurimit të tij, raporton Reuters.

Burns punoi si ambasador në kundërshtarin e vjetër të Luftës së Ftohtë të Shteteve të Bashkuara nga 2005 në 2008 dhe udhëhoqi bisedimet sekrete që hapën rrugën për marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015, nën ish-Presidentin Demokrat, Barack Obama.

Burns, i cili aktualisht është president i tankut të çështjeve ndërkombëtare ‘Carnegie Endowment’ për Paqen Ndërkombëtare, do të ndihmojë gjithashtu administratën e Biden të vendosë se ku mund të bashkëpunojë me Kinën dhe ku të përballet me fuqinë aziatike.

“Bill Burns është një diplomat shembullor me përvojë për dekada me radhë në skenën botërore duke mbajtur të sigurt popullin dhe vendin tonë,” tha Biden në një deklaratë. /Insajderi.com