Biden i lumtur pasi fluturakja amerikane arriti në planetin mars

Biden i lumtur pasi fluturakja amerikane arriti në planetin mars

Presidenti amerikan, Joe Biden, është shprehur i lumtur pasi udhëtimi gjashtë mujor i fluturakes për në Mars rezultoi i suksesshëm.

I pari në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tha se asgjë nuk është përtej fushës së mundësive, raporton Insajderi.

“Urime NASA dhe të gjithë puna e të cilëve bëri të mundur uljen historike të Perseverance. Sot provoi edhe një herë se me fuqinë e shkencës dhe zgjuarsinë amerikane”, ka shkruar Biden në Facebook.

Rover Perseverance i NASA-s ka zbarkuar në mënyrë të sigurt në Mars pas udhëtimit të tij prej 470 milionë kilometrash nga Toka. /Insajderi.com

 

Congratulations to NASA and everyone whose hard work made Perseverance’s historic landing possible. Today proved once…

Posted by President Joe Biden on Thursday, 18 February 2021