Brandon Bernard: Ekzekutimi i parë i ditëve të fundit të Trump

Brandon Bernard: Ekzekutimi i parë i ditëve të fundit të Trump

I dënuari me vdekje, Brandon Bernard është ekzekutuar në Indiana pasi lutjet e mëshirës u refuzuan nga Gjykata e Lartë e SHBA.

Bernard, 40 vjeç, u dënua për vrasje në vitin 1999 kur ishte adoleshent dhe është shkelësi më i ri që ekzekutohet nga qeveria federale në gati 70 vjet.

Bernard i tha familjes së çiftit që ai vrau se ishte i penduar, para se të vdiste me injeksion vdekjeprurës të enjten.

Katër ekzekutime të tjera janë planifikuar para përfundimit të presidencës së Donald Trump.

Atij iu dha dënimi me vdekje për përfshirjen e tij në vrasjen e Todd dhe Stacie Bagley në qershor 1999.

Ai ishte një nga pesë adoleshentët e akuzuar për grabitjen e çiftit dhe detyrimin e tyre të futen në bagazhin e makinës së tyre në Teksas.

Ata u qëlluan ndërsa ishin shtrirë në bagazh nga bashkëpunëtori 19-vjeçar Christopher Vialva para se Bernard të ndizte makinën.

Avokatët e mbrojtjes thonë se të dy Bagleys ndoshta vdiqën para se makina të digjej, dhe një hetues i pavarur i punësuar nga mbrojtja tha se Stacie kishte qenë “e vdekur” para zjarrit.

Sidoqoftë, dëshmia e qeverisë gjatë gjykimit tha se megjithëse Todd Bagley kishte vdekur menjëherë, Stacie kishte pasur blozë në rrugët e saj të frymëmarrjes, duke sinjalizuar se ajo kishte vdekur nga thithja e tymit dhe jo nga plaga e armës.

Avokatët e Bernardit thonë se ai kishte frikë se çfarë do të ndodhte me të nëse ai refuzonte të ndiqte urdhrat e Vialva, i cili u ekzekutua në shtator.

Të tjerët të përfshirë në incident u dënuan me burg pasi ishin nën 18 vjeç dhe ishin klasifikuar si të mitur.

Avokatët e Bernard argumentuan që atij duhet t’i jepej burg pa afat, pasi, gjatë gjithë kohës së tij në burg, ai mbajti një dosje të mirë dhe punoi me programe për të ndaluar njerëzit të përfshiheshin në krim./Insajderi.com

BBC News