Brazil: Një njeri me ngjyrë rrihet për vdekje nga rojet e sigurisë në supermarket

Brazil: Një njeri me ngjyrë rrihet për vdekje nga rojet e sigurisë në supermarket

Carrefour Brasil tha të premten se kishte zgjidhur kontratën e firmës së sigurisë, punonjësit e së cilës kishin rrahur për vdekje një zezak në një prej supermarketeve të saj në qytetin jugor të Brazilit Porto Alegre, transmeton Insajderi.

Duke cituar policinë ushtarake të shtetit Rio Grande do Sul, kanali i lajmeve Cable G1 tha se incidenti ndodhi të enjten vonë kur një punonjës i dyqanit thirri sigurinë pasi burri kërcënoi ta sulmonte atë, raporton Al Jazeera.

Pamjet amatore të rrahjes fatale dhe homazheve për viktimën me ngjyrë u publikuan në rrjetet sociale. Ai u identifikua në mediat lokale nga babai i tij si 40 vjeçari Joao Alberto Silveira Freitas.

Në një deklaratë, Carrefour Brasil – njësia lokale e Carrefour SA e Francës – tha se pendohej thellë për atë që e quajti një vdekje brutale dhe tha se menjëherë ndërmori hapa për të siguruar që përgjegjësit të ndëshkoheshin ligjërisht.

Ai tha që do të përfundonte kontratën me firmën e sigurisë, do të pushonte nga puna punonjësin përgjegjës të dyqanit në kohën e incidentit dhe do ta mbyllte dyqanin si një shenjë respekti.

Policia ushtarake tha në një deklaratë se “riafirmon angazhimin e saj për të mbrojtur të drejtat themelore dhe refuzimin e saj të ashpër të të gjitha akteve të dhunës, diskriminimit dhe racizmit”. Deklarata gjithashtu tha se një nga rojet e sigurisë të përfshirë në sulm ishte një polic ushtarak jashtë detyre.

Një fotograf i agjencisë së lajmeve Reuters pa anëtarët e këshillit të qytetit Black për të protestuar jashtë supermarketit dhe një demonstrim më i madh anti-racizëm ishte planifikuar atje për më vonë të Premten, një festë e Ndërgjegjes së Zezë në disa qytete anembanë Brazilit.

Brazilianët pëlqejnë të mendojnë për vendin e tyre si një demokraci racore dhe Presidenti i ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro mohon praninë e racizmit. Por ndikimi i skllavërisë së shfuqizuar në 1899 është ende i dukshëm.

Brazilianët e Zi përbëjnë 64 përqind të të papunëve të vendit, vdesin më të rinj dhe kanë pothuajse tre herë më shumë gjasa të jenë viktima të vrasjes, sipas të dhënave të qeverisë 2019. /Insajderi.com