Brenda miqësisë 37 vjeçare e të pazakontë së këtij burri me një mjellmë

Brenda miqësisë 37 vjeçare e të pazakontë së këtij burri me një mjellmë
Burimi i fotografisë: AP Photo/Ergin Yildiz

Një miqësi e pazakontë midis një burri turk dhe një mjellme që ai shpëtoi ka zgjatur për dekada.

Postari i pensionuar Rexhep Mirzan gjeti Garip, një mjellmë femër, 37 vjet më parë në provincën Edirne perëndimore të Turqisë, shkruan Associated Press, transmeton Insajderi.

Mirzan dhe një grup shokësh po merrnin një rrugë të shkurtër në makinën e tyre kur vunë re mjellmën, me një krah të thyer, në një fushë të zbrazët. Mirzan menjëherë e mori mjellmën për ta mbrojtur atë nga grabitqarët dhe e mbajti atë në makinë deri atë pasdite, kur ai ishte në gjendje ta merrte mjellmën në shtëpinë e tij.

Që atëherë, Garip ka jetuar në fermën e burrit në rajonin Karaagac, në kufi me Greqinë.

Garip ndjek Mirzan sa herë që ajo është jashtë kotecit të saj, duke e shoqëruar atë kur ai bën punët e tij nëpër fermë ose për shëtitjet në mbrëmje.

“Meqenëse i dua kafshët, thashë me vete që duhet ta çoja në shtëpi në vend që ta linja si pre të dhelprave”, tha Mirzan për Associated Press, duke rrëfyer ditën kur ai mori Garipin. “Ne u mësuam me njëri-tjetrin. Kurrë nuk jemi ndarë”.

Mirzan e quajti mjellmën “Garip”, që përkthehet si “e çuditshme”, por përdoret gjithashtu për të përshkruar ata që nuk janë me fat. /Insajderi.com