Brexit: EU publikon planin e parashikuar nëse bisedimet tregtare me Anglinë dështojnë

Brexit: EU publikon planin e parashikuar nëse bisedimet tregtare me Anglinë dështojnë

BE ka publikuar plane të paparashikuara në rast të kolapsit të mundshëm të bisedimeve tregtare mes Brexit dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Planet synojnë të sigurojnë lidhjen themelore ajrore dhe rrugore të MB-BE, si dhe lejimin e mundësisë së shkëmbimit të interesave të ndërsjella.

Ato vijnë pas bisedimeve midis kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe shefës së BE Ursula von der Leyen që synojnë t’i japin fund bllokimit mbi synimet që përfunduan pa marrëveshje.

Mbretëria e Bashkuar pritet të ndalet duke ndjekur rregullat e tregtisë së BE në 31 Dhjetor 2020.

Mbretëria e Bashkuar u largua nga BE në fund të Janarit 2020, por pasoi një periudhë tranzicioni prej 11 muajsh për të lejuar të dy palët të përpiqen të negociojnë një marrëveshje.

Këto bisedime po vazhdojnë, por Downing Street tha pas bisedimeve të së mërkurës midis dy udhëheqësve, se “se ende po mbeten boshllëqe shumë të mëdha”.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se ishte “e pamundur” që negociatat të shtriheshin përtej të dielës./Insajderi.com

BBC News