“Britania e Madhe mund të përjetojë një rikthim të rrezikshëm të coronavirusit”

Coronavirusi po përhapet me shpejtësi nëpër botë.

“Britania e Madhe mund të përjetojë një rikthim të rrezikshëm të coronavirusit”

`Mbretëria e Bashkuar mbetet” në një skaj të thikës “dhe duhet të veprojë” në mënyrë të ndjeshme “gjatë muajve të verës për të ndaluar një valë të dytë të coronavirusit, ka paralajmëruar një shkencëtar.

Sekretari i Brendshëm Priti Patel tha se njerëzit duhet të jenë “të ndërgjegjshëm” për rrezikun e një valë të dytë.Ajo tha se qyteti i Leicester mund të përballet me një bllokim të lokalizuar pas një rritje të rasteve, raporotn BBC, transmeton Insajderi.com.

Sir Jeremy, një anëtar i Grupit Këshillimor Shkencor të qeverisë për Emergjencat (Sage) dhe drejtori i Wellcome Trust, ka paralajmëruar se mund të ketë një “rikthim shumë të keq” të virusit në dimër.

Ai tha Andrew Marr Show për BBC: “Ne jemi në një avantazh të thikës, është shumë e pasigurt situata, veçanërisht në Angli për momentin, dhe unë do të parashikoja që do të shohim një rritje të rasteve të reja gjatë javëve të ardhshme.”

Paralajmërimi vjen pasi Kryeministri Boris Johnson njoftoi një lehtësim të madh të kufizimeve të bllokimit të Anglisë, për të ndihmuar në rihapjen e ekonomisë si hapjen e restorantëve, hoteleve dhe shumë biznese të tjera do të mirëpresin përsëri klientët nga 4 korriku. /Insajderi.com/