Burra të armatosur sulmojnë Universitetin e Kabulit

Burra të armatosur sulmojnë Universitetin e Kabulit

Njerëz të armatosur kanë sulmuar Universitetin e Kabulit përpara hapjes së një panairit të librit iranian, duke plagosur të paktën gjashtë vetë, thonë zyrtarë të qeverisë.

Zëdhënësi i ministrisë së Brendshme Tariq Arian tha se disa persona të armatosur kishin hyrë në kampus, duke dërguar studentë të arratisur.

Ai tha se forcat e sigurisë kishin bllokuar kampusin dhe kishin qëlluar përsëri në drejtim të personave të armatosur.

Talibanët mohuan përfshirjen në sulm. Qendrat arsimore afgane shpesh janë shënjestruar nga militantët në vitet e fundit.

“Ne nuk e dimë nëse kemi të bëjmë me një sulm të koordinuar apo diçka tjetër,” tha Z. Arian.

Hamid Obaidi, një zëdhënës i ministrisë së arsimit të lartë, i tha agjencisë së lajmeve AFP se sulmi filloi kur zyrtarët qeveritarë pritej të mbërrinin për hapjen e panairit.

Video pamjet nga vendi i ngjarjes treguan studentët që ecnin dhe iknin nga universiteti, me tingullin e armëve në sfond.

Masooma Jafari, zëvendës zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë, i tha AFP se katër persona ishin dërguar në spital./Insajderi.com

BBC News