CDU në Gjermani bëhet me kryetar të ri

CDU në Gjermani bëhet me kryetar të ri

Anëtarët e Bashkimit Kristian Demokrat (CDU) të qendrës së djathtë të Gjermanisë kanë zgjedhur konservatorin e shquar Friedrich Merz si lider të partisë.

Emërimi vjen pasi partia pati një paraqitje të ulët historike në zgjedhjet e shtatorit, duke u bërë parti opozitare për herë të parë në 16 vjet.

Armin Laschet, kreu i CDU-së që nga janari, po jep dorëheqjen pas zgjedhjeve që panë socialdemokratin Olaf Scholz të bëhet kancelar në një qeveri koalicioni me Liberalët dhe të Gjelbërit.

Konservatori Merz është një shkëputje e qartë nga ish-kancelarja Angela Merkel, e cila e pozicionoi partinë në qendrën politike.

Lideri i CDU, Friedrich Merz

Në kandidimin e tij të tretë për postin kryesor të CDU-së, Merz mori 62.1% në një votim për anëtarësinë e partisë, shumë përpara rivalëve të tij Norbert Roettgen, një ish-ministër mjedisi dhe Helge Braun, ish-shefi i shtabit të Merkelit.

66-vjeçari Merz ka përvojë të mëparshme si lider i opozitës.

Ai drejtoi partinë e qendrës së djathtë në parlament nga viti 2000 deri në vitin 2002, kur Merkel e largoi atë nga puna.

Ai u largua nga parlamenti në vitin 2009, duke u praktikuar më vonë si avokat dhe drejtoi bordin mbikëqyrës të degës gjermane të menaxherit të investimeve BlackRock. Ai u kthye në parlament në zgjedhjet e shtatorit.

Merz u zotua të premten se “të qëndrojë për partinë në gjerësinë e saj të plotë” dhe tha se do të punojë për të siguruar që “mendimet dhe drejtimet e ndryshme politike” të kenë një vend.

“Ne nuk do të përfshihemi në opozitë themelore,” tha ai. “Ne do të jemi një opozitë konstruktive”. /INSAJDERI.COM