Çfarë duhet të dini për vaksinën ruse kundër COVID-19

Çfarë duhet të dini për vaksinën ruse kundër COVID-19

Rusia ka filluar programin e saj zyrtar të vaksinimit masiv kundër COVID-19, duke përdorur vaksinën Sputnik V prodhim vendor, transmeton Insajderi.

Vaksina është zhvilluar nga Instituti Shtetëror Gamaleya dhe është 91.4 përqind efektive, bazuar në rezultatet e provave të fazës së vonë, raporton Al Jazeera.

Sidoqoftë, faza e tretë, një provë e madhe që përfshin mijëra njerëz, për të provuar se vaksina mbron njerëzit, ende nuk ka përfunduar. Studimet janë duke vazhduar në Rusi, Bjellorusi, Emiratet e Bashkuara Arabe, Venezuelë dhe Indi.

I emëruar sipas satelitit sovjetik që shkaktoi garën hapësinore, Sputnik V është përdorur për të inokuluar rreth 200,000 njerëz që konsiderohen të jenë të rrezikuar në të gjithë Rusinë – në të cilin banojnë 145 milionë njerëz – deri më sot.

Ajo u regjistrua për herë të parë për përdorim emergjent në gusht, duke e bërë Rusinë vendin e parë në botë që miratoi një vaksinë për përdorim të gjerë publik.

Miratimi rregullator erdhi përpara provave klinike në shkallë të gjerë dhe tërhoqi paralajmërime nga shkencëtarët brenda dhe jashtë vendit, të cilët thanë se të dhënat nga dhjetëra mijëra njerëz ishin të nevojshme për të siguruar sigurinë dhe efektivitetin e goditjes.

Kremlini ka dhënë garanci se rusët do të jenë të parët në radhë për tu vaksinuar ndërsa Moska vazhdon të diskutojë marrëveshjet ndërkombëtare të furnizimit.

Për qytetarët rusë, inokulimi do të jetë falas, por ka raporte se si në shumicën e vendeve të tjera, qeveria do të ndërpresë punën e saj në përpjekjen për të bindur njerëzit të pranojnë vaksinën mes hezitimit dhe një lëvizje në rritje “anti-vaxxer”.

Sputnik V dorëzohet në dy shkrepje, administrohet 21 ditë larg dhe në formë të lëngshme. Duhet të ruhet në minus 18 gradë Celsius (minus 0,4 gradë Fahrenheit) ose më poshtë.

Por një version i tharë nga ngrirja mund të ruhet në temperatura normale të frigoriferit prej 2-8C (36-46F), sipas Institutit Gamaleya.

Çdo dozë bazohet në vektorë të ndryshëm viralë që normalisht shkaktojnë ftohjen e zakonshme.

Përdor një qasje të ngjashme me vaksinën Oxford-AstraZeneca, për të cilën të dhënat e provës së ndërmjetme kanë sugjeruar se mund të jenë efektive deri në 90 për qind.

Ndërsa Sputnik V përdor vektorë njerëzorë të adenovirusit, goditja e Oxford-AstraZeneca është bërë nga një version i dobësuar i një virusi të zakonshëm të ftohjes që shkakton infeksione në shimpanzetë.

AstraZeneca njoftoi se do të jetë partner me Institutin Gamaleya për të provuar nëse kombinimi i vaksinave mund të rezultojë në efikasitet më të mirë se dy doza të së njëjtës.

Provat janë vendosur të fillojnë deri në fund të vitit.

Fondi i pasurisë sovrane të Rusisë, Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF), dëshiron të prodhojë vaksinën e re të bërë së bashku nëse provon të jetë efektive.

Më shumë se 50 vende kanë bërë kërkesa për më shumë se 1.2 miliardë doza të Sputnik V, tha RDIF, i cili financoi vaksinën.

Furnizimet për tregun global do të prodhohen nga partnerët RDIF në Indi, Kinë, Brazil, Korenë e Jugut dhe vende të tjera.

Vaksina do të shitet në tregun ndërkombëtar me më pak se 10 dollarë për dozë.

Për krahasim, vaksinat me dy doza të Pfizer-BioNTech dhe Moderna kushtojnë përkatësisht rreth 20 dollarë dhe 33 dollarë për dozë, ndërsa produkti Oxford-AstraZeneca është në dispozicion me një çmim shumë më të lirë prej rreth 4 dollarë për goditje. /Insajderi.com