Çfarë ndodhë me trupin tuaj kur pini rregullisht lëng portokalli?

Çfarë ndodhë me trupin tuaj kur pini rregullisht lëng portokalli?

Siç rezulton, ka mjaft përfitime shëndetësore të mundshme për përfshirjen e lëngut të portokallit në dietën tuaj, njofton Insajderi.

Ja çfarë ekspertët duan që ju të dini rreth efekteve që ka pirja e rregullt e lëngut të portokallit.

Do të merrni një dozë të madhe vitaminash dhe mineralesh.

Lëngu i portokallit është i pasur me vitaminë C, folate, kalium, dhe një sasi të vogël të magnezit.

Ndihmon në forcimin e imunitetit tuaj.

Marrja e rregullt, konsistente e vitaminës C është e nevojshme për mbështetje të mirë për sistemin imunitar. Vitamina C jo vetëm që shërben për të përmirësuar imunitetin por është edhe një antioksidant i fuqishëm.

Lëkura juaj mund të duket më e re.

Vitamina C luan një rol domethënës në prodhimin e kolagjenit — proteina që mund të zvogëlojë rrudhat e dukshme dhe të përmirësojë elasticitetin e lëkurës.  /Insajderi.com

Burimi: Health Line