CIES tregon cili është futbollisti më i shtrenjtë i planetit, Messi i katërti

CIES tregon cili është futbollisti më i shtrenjtë i planetit, Messi i katërti

Jo vetëm Lionel Messi, por edhe Cristiano Ronaldo nuk bën pjesë në podiumin e futbollistëve më të shtrenjtë të planetit, bazuar te vlera e tyre aktuale në merkato, sipas CIES, (Qendra Ndërkombëtare e Kërkimeve Sportive).

Sulmuesi brazilian i Barcelonës, 25-vjeçari Neymar, është futbollisti më i shtrenjtë i planetit, me blerë 210.7 milionë euro.

Pas tij renditen dy lojtarë të Tottenham, Dele Alli (155.1 mln euro) dhe Harry Kane (153.6 mln euro), vetëm i katërti është Lionel Messi, që kushton 151.7 milionë euro.

Në vendin e pestë të lojtarëve më të shtrenjtë të planetit është Antoine Griezmann i Atletico Madrid dhe më pas vijnë me radhë Luis Suarez, Paul Pogba, dhe Gonzalo Higuain, i vlerësuar nga CIED 120.2 milionë euro, shkruan telesport.al.

Dhjetë vendet e para kompletohen me Eden Hazard të Chelsea dhe Paulo Dybala të Juventus, ndërsa vetëm i 11-i është Cristiano Ronaldo, i cili ka fituar katër herë “Topin e Artë” dhe është kandidati kryesor për t’u shpallur më i miri edhe në fund të këtij viti.

Ndërkohë futbollisti italian më i shtrenjtë është Insigne, në vendin e 32-të, me vlerë rreth 80 milionë euro.

Renditja sipas CIES:

1.Neymar

2.Alli

3.Kane

4.Messi

5.Griezmann

6.Suarez

7.Pogba

8.Higuain

9.Hazard

10.Dybala

11.Ronaldo