Çmendet moti në Britani – këto janë disa nga dëmet që janë shkaktuar

Çmendet moti në Britani – këto janë disa nga dëmet që janë shkaktuar

Urat janë shkatërruar, më shumë se 100 shtëpi janë dëmtuar në mënyrë të parikuperueshme, rrugët janë bllokuar dhe qytete në kaos, ky është bilanci pas përmbytjeve që shkatërruan pjesë të Anglisë pas një shiu të furishëm në vetëm një orë.

Ushtria është thirrur pasi rrugët në Yorkshire Dales u bënë të pakalueshme pasi (50 mm) shi dhe breshër ra në zonë.

Breshri i ashpër dhe stuhia e shiut shkaktuan kaos për banorët, me një urë u rrëzua në Grinton dhe pjesë të linjës hekurudhore midis Kirkby Stephen dhe Garsdale u shkatërrua.

Zonat e Anglisë qendrore dhe veriore do të përballen me shi të mëtejshëm sot siç bënë të ditur Met Office, ndërsa një alarm i ngjashëm për stuhitë u vendos në Skoci.

Stuhia e sotme pason përmbytje të mëdha në vitet e kaluara në Britani në të ngjashmet me Cumbria gjatë Storm Desmond në 2015, në York nga Ouse dhe River Foss në të njëjtin vit, dhe nivelet e Somerset rreth Parrett dhe Tone në 2014.