Coronavirusi me statistika të frikshme nëpër botë

Coronavirusi po shppërndahet nëpër botë pas lehtësimit të masave.

Coronavirusi me statistika të frikshme nëpër botë

Numri i rasteve të konfirmuara të coronavirusëve në të gjithë botën ka kaluar mbi 10 milion raste, sipas Universitetit Johns Hopkins në SHBA.

Virusi u shfaq në Kinë në fund të vitit të kaluar dhe u përhap në të gjithë botën. Ka çuar në gati 500,000 vdekje.

Gjysma e rasteve në botë kanë qenë në SHBA dhe Evropë, por Covid-19 tani po rritet me shpejtësi në Amerikën Latine.

Virusi po prek gjithashtu Azinë e Jugut dhe Afrikën, ku nuk pritet të arrijë kulmin deri në fund të korrikut.

Përhapjet e coronavirusit janë shpërndarë në shumë pjesë të botës, me një milion raste të reja të regjistruara në gjashtë ditët e fundit.

SHBA ka raportuar gjithsej 2.5 milion raste dhe 125,000 vdekje me Covid-19 deri më tani – më shumë se çdo vend tjetër. Shtetet e SHBA-ve. që dolën nga mbyllja në javët e fundit – veçanërisht në jugun amerikan, kanë raportuar rritje rekord në infeksione të reja. Rritja ka bërë që zyrtarët në Teksas, Florida dhe shtete të tjera të shtrëngojnë sërish kufizimet në biznes, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Vendi me numrin e dytë më të madh të rasteve të regjistruara është Brazili, me një total prej 1.3 milion, dhe vdekje mbi 57,000. Megjithë një valë infeksionesh të reja, shteti i Rio de Janeiro ka thënë se do të lejojë që stadiumet e futbollit të rihapen për tifozët nga 10 korriku – fillimisht me një të tretën kapacitetit.

Të Dielën Kina ka imponuar një bllokim të rreptë pranë Pekinit për të frenuar një shpërthim të ri. Pothuajse gjysmë milioni njerëz do të ndalohen të udhëtojnë brenda dhe jashtë Qarkut Anxin në provincën e Hebei.

Në Mbretërinë e Bashkuar – vendi me numrin më të madh të vdekjeve në Evropën Perëndimore – qeveria ka thënë se mund të imponojë bllokimin e parë të saj lokal pas një rritje të rasteve të reja në qytetin anglez të Leicesterit. /Insajderi.com/