COVID-19: Afrika e Jugut shtyen vaksinimin shkak i variant të ri

COVID-19: Afrika e Jugut shtyen vaksinimin shkak i variant të ri

Afrika e Jugut ka vënë në pritje vaksinën Oxford-AstraZeneca pasi një studim tregoi rezultate “zhgënjyese” kundër variantit të saj të ri Covid.

Shkencëtarët thonë se lloji përbën 90% të rasteve të reja Covid në Afrikën e Jugut, raporton BBC.

Studimi, duke përfshirë rreth 2,000 njerëz, zbuloi se vaksina ofronte “mbrojtje minimale” kundër rasteve të lehta dhe të moderuara të Covid-19.

Afrika e Jugut ka marrë 1 milion doza të AstraZeneca goditje dhe do të fillonte të vaksinonte njerëzit javën e ardhshme. /Insajderi.com