COVID-19: Moska fillon vaksinimin masiv

COVID-19: Moska fillon vaksinimin masiv

Moska ka filluar vaksinimin e punëtorëve me rrezik të lartë të infektimit me koronavirus në klinikat e sapo hapura në të gjithë qytetin, transmeton Insajderi.

Filloi shpërndarjen e Sputnik V COVID-19 të shtënë përmes 70 klinikave të shtunën, duke shënuar vaksinimin e parë masiv të Rusisë kundër sëmundjes, raporton Al Jazeera.

Vaksina, e bërë në Rusi, së pari do të vihej në dispozicion të mjekëve dhe punonjësve të tjerë mjekësorë, mësuesve dhe punonjësve socialë sepse ato kishin rrezikun më të lartë të ekspozimit ndaj sëmundjes.

Funksionon në një mënyrë të ngjashme me vaksinën që po zhvillohet nga ekipi Oxford-AstraZeneca në Mbretërinë e Bashkuar, duke përdorur viruse të tjerë për të dhënë molekula nga koronavirusi që shkakton COVID-19 në trupat e njeriut në mënyrë që të stimulojë një përgjigje imune.

Masa vjen ndërsa Rusia raportoi një rekord të lartë prej 28,782 raste të reja COVID-19 të shtunën, duke përfshirë 7,993 në Moskë, duke e çuar totalin kombëtar në 2,431,731 që nga fillimi i pandemisë. Autoritetet konfirmuan 508 vdekje në lidhje me COVID-19 në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin zyrtar të vdekjeve kombëtare në 42,684 persona që kanë humbur betejën me pandeminë.

“Gjatë pesë orëve të para, 5,000 njerëz u regjistruan për goditje – mësues, mjekë, punonjës socialë, ata që sot rrezikojnë më shumë shëndetin dhe jetën e tyre”, shkroi Kryetari i Bashkisë Sergei Sobyanin në faqen e tij personale të premten.

Aleksandra Godfroid i Al Jazeera, duke raportuar nga Moska, tha se ka një orë të caktuar për secilin pacient. “10 minutat e para janë për një kontroll të përgjithshëm shëndetësor”, tha ajo. “15 minutat e ardhshme janë përgatitja e vaksinës sepse duhet të mbahet në -18C, dhe pastaj gjysmë ore për të vëzhguar personin”. Ata që do të marrin vaksinën duhet të kthehen brenda tre javësh për të marrë goditjen e tyre të dytë.

“Sipas zyrtarëve rusë, ata duhet të ndërtojnë imunitetin e tyre të plotë pas 42 ditësh”, shtoi ajo. Mosha për ata që marrin vaksinën është e kufizuar në 60. Personat me disa kushte themelore shëndetësore, gratë shtatzëna dhe ato që kanë pasur një sëmundje të frymëmarrjes për dy javët e fundit u ndalohet vaksinimi. /Insajderi.com