Danimarka dhe Norvegjia pezullojnë vaksinën AstraZeneca për shkak të frikës nga mpiksja e gjakut

Danimarka dhe Norvegjia pezullojnë vaksinën AstraZeneca për shkak të frikës nga mpiksja e gjakut

Danimarka nuk do të përdorë vaksinën COVID-19 të AstraZeneca për dy javë pas raporteve se disa marrës kishin zhvilluar mpiksje serioze të gjakut dhe në një rast mund të kishin vdekur si rezultat, thanë autoritetet e vendit të enjten, transmeton Insajderi.

Ata nuk thanë se sa raporte të mpiksjes së gjakut kishin qenë, por Austria ka ndaluar përdorimin e një serie të shtënave AstraZeneca ndërsa heton një vdekje nga çrregullimet e mpiksjes dhe një sëmundje nga një emboli pulmonare, raporton Al Jazeera.

Autoritetet shëndetësore daneze thanë se vendimi i vendit për të pezulluar të shtënat për 14 ditë erdhi pasi një grua 60-vjeçare në Danimarkë, së cilës iu dha një e shtënë AstraZeneca nga e njëjta grumbull që u përdor në Austri, formoi një mpiksje gjaku dhe vdiq.

Autoritetet daneze thanë se ata ishin përgjigjur “ndaj raporteve të efekteve anësore të mundshme serioze, si nga Danimarka dhe vendet e tjera evropiane”.

“Tani për tani nuk është e mundur të konkludohet nëse ekziston një lidhje. Ne po veprojmë herët, duhet të hetohet tërësisht”, tha Ministri i Shëndetësisë Magnus Heunicke në Twitter. /Insajderi.com