Dasma ‘super-shpërndarëse’ e Coronavirusit lidhet me 170 raste pozitive dhe 7 vdekje

Dasma ‘super-shpërndarëse’ e Coronavirusit lidhet me 170 raste pozitive dhe 7 vdekje

Një martesë dhe pritje kishtare rurale në një ditë të bukur nën hijen e malit Katahdin ishte pa dyshim një ditë e lumtur. Por që atëherë ka përhapur mjerim.

Ajo ngjarje e vetme në 7 Gusht është e lidhur me shpërthime të Coronavirusit në të paktën dy vende të tjera në Maine, me më shumë se 170 persona që kanë marrë virusin dhe shtatë vdekje që nga ajo kohë, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Nirav Shah, drejtor i Qendrës Maine për Kontrollin e Sëmundjeve, tha se ngjarja e vetme ka fuqinë të zhbëjë shumë nga përparimi i shtetit gjatë pandemisë. Virusi mund të bëhet “mysafiri i paftuar në çdo dasmë, festa ose ngjarje të vetme në Maine”, paralajmëroi ai.

Ngjarja e “super-shpërndarëse” filloi me të pranishmit në dasma në rajonin Katahdin dhe u përhap në komunitetin e gjerë dhe në një shtëpi pleqsh në Madison.

Askush nga ata që vdiqën në të vërtetë nuk morën pjesë në dasmë dhe pritje. E para nga vdekjet u raportua në Millinocket, ku askush nuk ka rezultuar pozitiv për disa javë, tha menaxheri i qytetit të mërkurën.

Gjashtë vdekje të tjera ishin banorë të qendrës së rehabilitimit dhe jetesës Maplecrest në Madison. /Insajderi.com