Deklarata e Cate Blanchett: “Jam një aktor, jo aktore”

Deklarata e Cate Blanchett: “Jam një aktor, jo aktore”

Cate Blanchett thotë se ajo ka qenë gjithmonë “një aktor”.

Ajo është presidente e jurisë në Festivalin e Filmit të Venecias të këtij viti dhe gjatë konferencës për shtyp ditën e hapjes ajo u pyet për vendimin e Festivalit të Filmit në Berlin për të dhënë “çmime neutrale gjinore” në vend të aktoreve dhe aktorëve më të mirë, njofton Insajderi.

“Jo si një deklaratë politike, por unë gjithmonë i jam referuar vetes si aktor,” tha ajo. “Unë nuk mendoj se kemi një gjuhë shumë specifike gjinore dhe unë jam e një brezi ku fjala” aktore “është përdorur gjithmonë në një kuptim pezhorativ. Kështu që unë preferoj termin tjetër”. /Insajderi.com

Burimi: CNN